Kradzież portfela lub klucz

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszymy o tym, że w Polsce dochodzi do coraz większej liczby kradzieży. Słyszymy o tym już nie tylko z telewizji, radia, gazet czy też internetu, ale niestety również coraz częściej od osób które znamy, na przykład od naszych sąsiadów, bliższej i dalszej rodziny, a także od znajomych i przyjaciół.

Wzrost przestępczości jest faktem znanym od kilkunastu lat i widać to w większości oficjalnych danych i statystyk. Niestety żaden rząd nie był jak na razie w stanie zahamować tego trendu w znaczącym stopniu w skali całego kraju, ale zdarzały się oczywiście przypadki mniejszych i większych miast, czy nawet całych metropolii, którym dzięki dobrym ustawom i ciężkiej pracy policji i mieszkańców, którym udało się w znaczącym stopniu ograniczyć przestępczość. Dobrym przykładem może być chociażby Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych.

Kradzieże w Polsce dotyczą bardzo wielu rzeczy i dóbr. Najczęściej dotyczy to portfeli, kluczy i dokumentów, ponieważ dla kieszonkowca jest to po prostu najłatwiejszy cel kradzieży. Niestety bardzo wiele osób trzyma swoje portfele w tylnej kieszeni swoich spodni czy też zewnętrznej kieszeni kurtki, płaszcza czy marynarki. Są to miejsca bardzo newralgiczne i mało zabezpieczone – jest to więc często wręcz zaproszenie kieszonkowca do dokonania kradzieży. Jeżeli kieszonkowiec jest „doświadczony”, to jest on w stanie dokonać kradzieży na tyle cicho i szybko, że nie będziemy w stanie tego nawet poczuć, a tym bardziej zauważyć.

Co w takim razie zrobić kiedy ktoś już nas niestety okradnie? Na przykład z portfela lub kluczy?

Pierwszą czynnością, którą należy na pewno zrobić na początku, to upewnić się czy na sto procent zostaliśmy okradzenie. W tym celu należy przypomnieć sobie co robiliśmy w ciągu ostatnich kilku godzin i zastanowić się czy nie zostawiliśmy naszego portfelu gdzieś w domu, w kieszeni jakichś innych spodni, czy też w domu przyjaciela.

Jeżeli wiemy, że do kradzieży doszło, to należy jak najszybciej udać się na najbliższy komisariat policji i zgłosić kradzież.

Da się jakoś uchronić przed kradzieżą? Oczywiście, że tak. Wystarczy po prostu być czujniejszym i mieć przysłowiowe „oczy dookoła głowy”. Warto na przykład nie trzymać portfela w tak wrażliwym miejscu jak tylna kieszeń spodni.

Dobrym rozwiązaniem jest też lokalizator bluetooth. Pozwala on na lokalizację drobnych przedmiotów, właśnie takich jak portfel i klucze za pomocą technologii bluetooth.